Velkommen på Månen og filmens instruktør og hovedrolleindehaver Aske Bang tager på en usædvanlig forpremiere-tour rundt i hele Danmark. Det er helt på månen, og de glæder sig vanvittigt til at komme ud i hvert eneste hjørne af Danmark for personligt selv at fortælle om deres film.

Aske Bang har lagt liv og sjæl i at få Velkommen på Månen produceret og op på det store biograflærred. Med stort engagement, lyserød paryk og et løfte om at besøge alle biografer, der booker filmen, er det allerede lykkedes at sikre omkring 70 bookinger – med besøg i +50 lokale biografer i alle dele af Danmark, inklusive Grønland.

Den 8. april er der forpremiere på spillefilmen ”Velkommen på Månen” i Bio Næstved klokken 18.00. Den Oscar nominerede instruktør, Aske Bang, møder selv op før filmen og introducerer filmen.

Velkommen på Månen er den Oscar-nominerede instruktør Aske Bangs debutspillefilm og markerer samtidig Erik Clausens sidste cameo på film. På rollelisten finder man desuden markante navne som Peter Aalbæk Jensen og Sus Wilkins. Som noget ekstra usædvanligt, som ikke er set før, optræder Mads Mikkelsen i filmen udelukkende med sin stemme som hovedpersonens værste konkurrent.

Velkommen på Månen er en venskabskomedie – men også en film fuld af rå, uforudsigelige og grænseoverskridende hændelser.

Filmen er optaget på Møn med et passioneret hold af filmarbejder, der iført vinterstøvler og varmt tøj skabte filmen helt uden traditionel filmstøtte. Resultatet er et intenst venskabsdrama, der blander drama, komedie og psykologisk gys.

Kort om handlingen

Filminstruktøren Bo inviteres til sin ven Martins polterabend på den afsidesliggende ø Møn. Bo bærer på en tung hemmelighed, som truer med at ødelægge deres venskab.

I løbet af weekenden begynder mærkelige ting at ske:
En kvinde forsvinder. En urovækkende klovn dukker op. Vielsesringene forsvinder. 

En weekend fyldt med joints, absint og højt humør eskalerer fra snigende paranoia til rendyrket kaos. I jagten på de forsvundne vielsesringe bliver venskabet sat på prøve på måder, ingen havde forudset.

Medvirkende og credits

Instruktør: Aske Bang
Manuskript: Ib Kastrup (medforfatter til Hvidstengruppen den gigantiske succesfilm, der solgte 765 tusinde billetter).

Medforfatterere: Aske Bang & Stanislav Sevcik
Producenter: Carl Osbæck Adelkilde & Christian Junget Madsen

Executive producere:
Peter Aalbæk Jensen, Anders Morgenthaler, Randal Kleiser (instruktøren af filmen Grease), Christoffer Jindyl, Peter Jensen, Jakob Kjeldgaard, Henrik Steen, Kim Kastrup & Ib Kastrup

Hovedroller:
Aske Bang (Cold Hawaii og Korpset), Stanislav Sevcik (kendt fra Klovn)

Biroller:
Sus Wilkins, Peter Aalbæk Jensen, Erik Clausen, Malene Beltoft Olsen, Sofie Blinkenberg, Morten Piilmann, Jesper Schytte & Claudia Gregersen og Mads Mikkelsen. 

Filmen er produceret i eget selskab, Welcome to the Moon ApS, med støtte fra bl.a. Filmværksted København, Kameraudlejningen, House of Møn, GeoCenter Møn og Danske Filminstruktører.

Talent belønnes

Aske Bang er af Filmmagasinet Ekko kåret som “Kongen af Ekko Shortlist” – den eneste instruktør med hele fem film på listen. Han er dermed den mest sete instruktør i Ekko Shortlists historie. Hans afgangsfilm Den fremmede ligger nr. 2 ud af 1.894 film. Aske Bang blev nomineret til en Oscar i 2017 med Silent Nights og vandt en Robert for samme film. Han stod også bag Tv-serien Cold Hawaii i 2021, hvori han også spillede en hovedrolle.

Velkommen på Månen er intet mindre end:  Sideways møder The Shining.

Rødvin er erstattet af absint, vinmarker af Ulvshaleskoven, og hotellet i Colorado med et ensomt sommerhus på Møn.

Filmen kredser om misundelse, jalousi, skam, frygt og angst på en sublim, humoristisk måde.

Filmen udforsker mandens væsen, både det grimme og det sårbare. Og så er det også noget så sjældent som en film om mænds forhold til sex, erotik og kærlighed.

 ASKE BANG:

Min ambition var at skabe et intenst venskabsdrama, der starter som en vild polterabend, der ender helt galt.”

“Mit mål er at give publikum én på opleveren – at chokere, skræmme og få dem til at skraldgrine – og måske fælde en tåre.”

Instruktøren henter inspiration fra HangoverParanormal Activity – og med en klar ambition om at skabe vor tids Blinkende lygter.

 

Foto: Rolf Konow